عروة: کتاب الطهارة: مسئلۀ هفتم :: پایگاه رسمی مسعود رضانژاد فهادان
۰

عروة: کتاب الطهارة: مسئلۀ هفتم

تقریر درس خارج آیت الله العظمی مظاهری

عروة: کتاب الطهارة: مسئلۀ هفتم

مدرس: آیت الله العظمی مظاهری
مسئلۀ 7 استمع

العروة الوثقى

(مسألة 7): إذا القي المضاف النجس في الكر، فخرج عن الإطلاق إلى الإضافة، تنجس إن صار مضافاً قبل الاستهلاك

مستمسک:

(مسألة 7): إذا القي المضاف النجس في الكر، فخرج عن الإطلاق إلى الإضافة، تنجس إن صار مضافاً قبل الاستهلاك و ان حصل الاستهلاك و الإضافة دفعةً لا يخلو الحكم بعدم تنجسه عن وجه لكنه مشكل.

تعریف لازم و ملزوم:

برای «لازم و ملزوم» در فرهنگ‌های لغت، عبارات متعددی ذکر کرده‌اند، از جمله: «چیزی که در بیشتر احوال با دیگری همراه باشد.» در اصطلاح هم یکی از حقوق‌دانان در تبیین «لازم و ملزوم» نوشته‌‍‌ است: «هرگاه دو چیز را در نظر بگیریم یکی "الف" و دیگری "ب" و وضع آن دو، به گونه‌ای باشد که هر وقت "الف" وجود پیدا کند "ب" هم وجود پیدا کند، در این‌ صورت "الف را ملزوم و "ب" را لازم نامند و رابطۀ بین آن دو را «لزوم» خوانند».

دقیقاً مثل عشق؛ بدین صورت که هر وقت معشوق جایی باشد عاشق هم آنجاست؛ معشوق همان ملزوم است و عاشق، لازم و عشق همان لزوم است.

اجتماع ضدین:

یکی از اصطلاحات منطقی است که در استدلالات کاربرد زیادی دارد. این اصطلاح یکجا بودن دو عنصر ضد (نافی یکدیگر) را در یک ظرف (مکان، زمان و ...) محال می‌داند. به طور مثال در یک لحظه، امکان ندارد که در یک جای از کره زمین، هم روز باشد و هم شب؛ زیرا روز و شب در ظرف مکان، ضدین هستند.

البته باید دقت شود که باید هر دو عنصر، در ظرف یکسان باشند. در همین مثال روز و شب بودن نمی‌توان روز و شب بودن همزمان را برای سیارۀ زمین، ضدین دانست. زیرا در هر لحظه، بخش‌هایی از زمین، شب است و بخش‌هایی نیز روز. در نمونۀ ذکر شده، ظرف زمان و مکان واحد بود که روز و شب را ضدین کرد.

تخالف

تخالف در اصل از اصطلاحات علم کلام است و در تعریف آن گفته‌اند؛ هر گاه دو چیز در ماهیّت و لوازم آن با هم تغایر داشته باشند و این تغایر و تنافی به گونه‌ای باشد که مانع اجتماعشان در یک محل‏ نباشد و اجتماعشان در یک محل امکان‌پذیر باشد به آن دو متخالفان گفته می‌شود؛ مانند: سیاهى و شیرینى‏ که در خرما جمع شده‌اند، و یا مانند شیرینى و سفیدى که در شکر اجتماع نموده‌اند.

تهیه و تنظیم: مسعود رضانژاد فهادان

11:29:59 | 1396-10-18

اشتراک مطلب:

کلمۀ مورد نظر خود را جستجو کنيد.👇

کد جستجوي گوگل در سايت يا وبلاگ جستجو در:
اشتراک مطلب:

نظرات (۰)
هيچ نظري هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

شبکه‌های اجتماعی

ترجمه و شرح سفینة البحار

خلاصه آمار