خلاصه‌ای از جنگ جهانی دوم :: پایگاه رسمی مسعود رضانژاد فهادان
۰

خلاصه‌ای از جنگ جهانی دوم

دانستنی‌ها

خلاصه‌ای از جنگ جهانی دوم

جنگ جهانی دوم به زبان ساده

جنگ جهانی دوم به بزرگترین و مهمترین جنگ تمام تاریخ دنیا گفته می‌شود که به طور رسمی از سال 1939 تا 1945 (معادل 12 شهریور 1317 تا 1323 شمسی) بود.

ایران از دوشنبه 3 شهريور 1320 با اشغال متفقین عملاً به جنگ جهانی دوم کشیده شد.

در این جنگ حدود 50 تا 60 میلیون نفر کشته شدند جنگی که 4 قاره جهان (اروپا، آسیا، آفریقا و آمریکا) به طور مستقیم در آن حضور داشتند.

آتش جنگ جهانی دوم رسماً در روز 3 سپتامبر 1939 با اعلان جنگ کشورهای انگلستان و فرانسه به آلمان آغاز گردید؛ این اعلان جنگ با بهانۀ حملۀ آلمان نازی به لهستان اعلام گردید.

پس از جنگ جهانی اوّل و شکست آلمان از متفقین، قرارداد ورسای که توسط متفقین (انگلستان، ایالات متحده آمریکا، فرانسه) طراحی شده بود بر کشور آلمان تحمیل گردید.

این قرارداد کشور آلمان را تکه تکه کرد و هر قسمت آن را به یکی از کشورهای همسایه آلمان واگذار کرد که در مجموع بیش از 25000 مایل مربع (هر مایل، 1/609 کیلومتر است) از خاک آلمان همراه با جمعیت بیش از هفت میلیون آلمانی از آلمان جدا شد و منطقه غرب رود راین نیز به عنوان بلاتکلیف تحت اشغال ارتش فرانسه در آمد.

آلمان تنها اجازه داشتن ارتشی 100 هزار نفری را داشت و محدود شد و از تمام تجهیزاتش محروم گردید از جمله نیروی هوایی و دریایی.

همچنین آلمان به عنوان تنها مقصر و آغاز کننده جنگ شناخته شد و ناچار شد میلیاردها دلار به عنوان غرامت به متفقتن بپردازد.

نتیجه قرارداد ورسای، گرسنگی و تحقیر برای مردم آلمان بود.

مهمترین علت حمله آلمان به کشور لهستان، نجات میلیون‌ها آلمانی که تحت فشار و آزار دولت لهستان قرار داشتند و بازپس‌گیری اراضی آلمان از جمله بندر دانتزیگ و ایالت پروس باختری و پخش عظیمی از سیلسیا (silesia) که توسط لهستان اشغال شد بود که باعث جدایی منطقه پروس خاوری از سرزمین اصلی آلمان شده بود به طوری که اگر شخصی آلمانی در کشور آلمان قصد مهاجرت به ایالت پروس شرقی آلمان را داشت باید از طریق دریا و با کشتی انجام می‌گردید.

از سوی دیگر این حمله بخاطر پاسخ‌گویی به تحرکات مرزی و بیش از صد حمله که توسط لهستان صورت گرفته بود انجام شد.

با اعلان جنگ کشورهای انگلستان و فرانسه به آلمان، همسایه‌های آلمان با تهدیدها و تحریک‌های بریتانیا سیاست‌هایی بر ضد آلمان را در پیش گرفتند طوری که پیشوای آلمان نازی آدولف هیتلر دستور حمله به آن‌ها را صادر کرد و آلمان در عرض چند هفته کشورهای هلند، بلژیک، دانمارک و نروژ را در نبردهایی برق‌آسا شکست داد و تسخیر نمود و آن‌ها را ضمیمه رایش سوم (به آلمان در زمان فرمانروایی هیتلر، رایش سوم گفته می‌شود) کرد و چندی پس از آن هم ارتش پر ادعای فرانسه را آن هم در حدود یک ماه شکست داد.

با شروع جنگ با اینکه کشورهای آلمان نازی و ایالات متحده آمریکا اعلان جنگی نسبت به هم نداشته و دشمن یکدیگر محسوب نمی‌شدند با این وجود ایالات متحده تماماً در پشت جبهه، اعزام فراوان کمک و تجهیزات و نیرو به کشورهای انگلستان و فرانسه داشت.

آدولف هیتلر با اطلاع کامل از این قضیه و اینکه آمریکا کاملاً با آن‌هاست و متحد آن‌ها به شمار می‌آید، پس از حمله بزرگ نیروهای ژاپنی به بندر پرل هاربور آمریکا، این کمک‌های آمریکا به متفقین و ایستادگی آن‌ها در مقابل آلمان‌ها را رسمیت بخشید و به دولت ایالات متحده اعلان جنگ داد.

وزارت اطلاعات آلمان اخباری را به دست آدولف هیتلر رسانید مبنی بر اینکه کشور اتحاد جماهیر شوروی در پی آماده کردن نیروهای خود در غرب این کشور حاشیه مرزهای شرقی آلمان خبر دادند که نکتۀ موثق آن انتقال تمامی کارخانجات و صنایع شوروی از غرب این کشور به شرق آنجا است و خود را برای نبرد با آلمان از پیش آماده می‌کردند.

آدولف هیتلر در این جنگ میان اتحاد جماهیر شوروی و آلمان نازی پیش دستی کرده و به شوروی با نام عملیات بارباروسا اعلان جنگ کردند.

حملات برق‌آسای آلمان‌ها در صبح روز یکشنبه 22 ژوئن 1941 آغاز شد و با سرعت بی‌نظیری پیشروی می‌کردند و کشورهای اتحاد شوروی را یکی پس از دیگری تسخیر می‌کردند و لشگرهای روسی یکی پشت دیگری یا تسلیم می‌گشتند و یا نابود.

این پیشروی‌ها به گونه‌ای بود که روزنامه آمریکایی نیویورک‌پست نوشت:

«باید معجزه‌ای به بزرگی نازل شدن انجیل روی دهد تا ارتش سرخ بتواند در مدت کوتاهی از یک شکست کامل رهایی یابد.»

همزمان با این حملات و پیشروی‌ها ارتش آلمان با مشاهده تسخیر نواحی آفریقا توسط نیروهای انگلیسی به شمال آفریقا هم لشگرکشی خود را آغاز کرد که در آنجا پیروز و بی‌رقیب میدان آفریقا کسی نبود جز فیلدمارشال اروین رومل که به خاطر پیروزهای شگفت‌انگیزش به روباه صحرا ملقب گشت.

در روسیه نیروهای آلمانی، مسکو را به محاصره کامل در آورده بودند که در همان شرایط سرمای بی‌سابقه‌ای که دمای آن گاه به 50 درجه زیر صفر می‌رسید به وقوع آمد و به شدت برای نیروهای آلمان مشکل به وجود آورد و نیروهای آلمانی را با مقاوت روس‌ها برای اولین بار مجبور به عقب‌نشینی گرداند.

پس از آن نبرد بزرگ استالینگراد به وقوع پیوست که یکی از سخت‌ترین نبردهای دنیا نام گرفت که تماماً نبردهای نفر به نفر داخل خیابان‌ها و خانه‌های استالینگراد انجام می‌گرفت.

ارتش ششم آلمان در استالینگراد برای ماه‌ها به محاصره نیروهای روسی در آمده بود و امکان هیچ کمکی به آن نبود و پس از چندین ماه مقاوت آن‌ها سرانجام تسلیم نیروهای شوروی شدند و راه شوروی به سوی غرب اروپا و آلمان باز شد.

در آفریقا هم نیروهای آلمانی در مقابل نیروهای انگلیسی و آمریکایی و فرانسوی دچار شکست‌هایی شدند و از آنجا به عقب نشستند.

با این دو شکست بزرگ ورق جنگ جهانی به کلی برگشت و از آن پس صاحب غالب پیروزی‌ها، متفقین بودند و قوای دول محور (دول مرکز) در حال عقب نشینی.

سرانجام نیروهای متفقین شامل کشورهای انگلیس، آمریکا و کانادا در 6 ژوئن 1944 در سواحل نرماندی فرانسه عملیاتی با نام DD را با هدف آزاد کردن غرب اروپا آغاز کردند و فرانسه را و پس از آن کشورهای بلژیک و هلند را آزاد کردند و نیروهای شوروی هم بیکار نبوده و پس از تسخیر کشورهای اوکراین و یوگوسلاوی و لهستان، پیشروی‌های خود را در آلمان آغاز کرده و از شرق و متفقین از غرب در آلمان پیشروی کرده و برلین به محاصره کامل نیروهای شوروی در آمد و سر انجام در روز 30 آوریل 1945 آدولف هیتلر با دیدن اینکه دیگر هیچ نیرویی برای دفاع وجود ندارد اقدام به خودکشی کرد و در روز 8 می‌ِ همان سال آلمان رسماً تسلیم نیروهای متفقین گشت و جنگ جهانی دوم در اروپا خاتمه یافت.

ولی این پایان جنگ جهانی دوم نبود و نیروهای ژاپنی هنوز سرسختانه در مقابل نیروهای آمریکا، چین، کره مقاومت می‌کرد که آن هم سرانجام با بمباران اتمی آمریکا در شهرهای ناکازاکی و هیروشیمای ژاپن در روز 6 آگوست 1945، ژاپن نیز تسلیم گشت و به این ترتیب جنگ جهانی دوم پس از 6 سال نبردهای خونین و کشته شدن بیش از 60 میلیون نفر خاتمه یافت.

منبع: پربازدیدترینها

اشتراک مطلب:

کلمۀ مورد نظر خود را جستجو کنيد.👇

کد جستجوي گوگل در سايت يا وبلاگ جستجو در:
اشتراک مطلب:

نظرات (۰)
هيچ نظري هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

شبکه‌های اجتماعی

ترجمه و شرح سفینة البحار

خلاصه آمار