یادداشت 97/1/1: نقد حکایت زن مؤمنه و نماز اوّل وقت :: پایگاه رسمی مسعود رضانژاد فهادان
۰

یادداشت 97/1/1: نقد حکایت زن مؤمنه و نماز اوّل وقت

یادداشت

یادداشت 97/1/1: نقد حکایت زن مؤمنه و نماز اوّل وقت

نقد حکایت زن مؤمنه و نماز اوّل وقت

آورده‌­اند که روزی زن صالحه‌ای به مجلس واعظی رفت، آن واعظ می­‌گفت هر مؤمن و هر مؤمنه‌ای که در اول وقت نماز، کارهای دنیا را ترک کرده و به نماز مشغول شود، حق تعالی به نور خود، دل او را روشن می‌گرداند، مهمات دنیا و آخرت او را فراهم ساخته او را از شرّ نگاه می‌دارد.

زن مؤمنه چون حدیث را بشنید همیشه در اوّل وقت نمازش را می­‌خواند. از قضا روزی تنور خود را روشن کرد تا نان بپزد که مؤذن شروع به اذان گفتن کرد. فرزند شیر خوارۀ خود را که در کنار تنور بود رها کرده و به نماز ایستاد.

شیطان که حال معنوی زن را دید فریاد بر آورد.

یاران او، حاضر شده دور او را گرفته و گفتند ای مهربان! تو را چه واقع شده؟

آن ملعون گفت: مرا دردسر گرفته از کردار این زن که سجده می‌کند.

گفتند چون به نماز ایستاد کودک او را در میان تنور بینداز.

پس آن ملعون، کودک او را در تنور انداخت او در میان تنور آواز (فریاد) کشید و آواز (فریادش) به گوش مادر رسید غم در دلش پیچید خواست که نماز را قطع کند باز در دل گفت روی از خدا گردانیدن از وسوسۀ شیطان است.

زن به وسوسۀ شیطان توجه نکرد و با خاطر جمع، نماز را تمام کرده برخاست و به سراغ تنور رفت و دید که به قدرت حق تعالی، کودک در میان آتش، بازی می­‌کند. پس سجدۀ شکر به جای آورده او را از میان آتش به سلامت بیرون آورد و پستان به دهانش نهاد و بعد به پختن نان مشغول شد.[1]


نقد حکایت: (منبع)

باسمه تعالی

یکی از عواملی که همیشه جلوی پیشرفت ادیان الهی را گرفته و جلوۀ آن را در چشم‌ها بی‌فروغ کرده بی‌توجهی برخی مبلغان دین و خواص در خطابه‌ها و نوشته‌جات است.

در این حکایت خواندید که زنی به خاطر اداء نماز اوّل وقت، وقتی تنور به آتش روشن بود و فرزند خردسالش در مجاورت تنور قرار گرفته بود او را رها کرده و بی‌توجه به تکلیفی که نسبت به حفظ جان کودک بر عهده داشت به نماز ایستاد و جالب اینکه نویسنده به قدری این رفتار را مؤمنانه توصیف می‌کند که در ادامه می‌آورد شیطان، از این عمل زن، چنان عصبانی شده که به سردرد مبتلا شده فریاد بر آورده و سپس برای منع این زن، به توصیۀ نوچه شیطان‌ها کودک را داخل تنور آتش انداخته و وقتی کودک در تنور آتشین، ضجه می‌زند زن که در حال نماز است فقط غمگین می‌شود و با خود می‌اندیشد که شکستن نماز و نجات جان کودک، از إلقائات شیطان است لذا به نماز ادامه داده و وقتی نماز، تمام می‌شود سر در تنور کرده و نویسنده که گویا خاطر کودکانه‌اش پُر است از داستان حضرت ابراهیم علیه‌السلام می‌نویسد: کودک به قدرت حق تعالی، در میان آتش، بی‌آنکه آتش، ضرری به او برساند گوشه‌ای نشسته و بازی می­‌کند. جالب‌تر آنکه نویسنده باز هم بنا ندارد رویۀ معقول را دنبال کند و می‌گوید مادر پیش از آنکه کودک را از آتش تنور در آورد پیشانی به سجدۀ شکر سائیده سپس اقدام به بیرون آوردن فرزند و نجات او می‌کند.

الحق تصویر زشتی که این نویسنده در قالب این حکایت از یک زن مؤمن، ارائه داده یک داعشی شش دانگ را یارای آن نبود.

به فتوای تمام مراجع تقلید که فتاوایشان مستفاد از آیات و روایات است شکستن نماز، وقتی جان محترمی در خطر است واجب است.
به یک نمونه از فتوای مراجع توجه کنید:

اگر حفظ جان خود انسان يا کسى که حفظ جان او واجب است‏ يا حفظ مالى که نگهدارى آن واجب مى‏ باشد بدون شکستن نماز ممکن نباشد بايد نماز را بشکند ولى شکستن نماز براى مالى که اهميت ندارد مکروه است.[2]

مطلب اساسی‌تر اینکه آیا شیطان قادر است به دیگران آسیب جسمی وارد سازد و انسانی یا موجودی را بکشد این همان چیزیست که اعراب جاهلی به آن معتقد بودند و داستان کشته شدن جد مادرى مروان حكم به نام علقمة بن صفوان بن امیة از مشهورترین آن است که اعراب جاهلی و تابعین آنان تا به امروز به آن معتقدند.

حال آنکه نهایت فعالیّت شیطان در دنیا به إلقاء وسوسه، محدود می‌شود و خداوند بیش از آن، شیطان را بر انسان مسلّط نکرده است.

مسعود رضانژاد فهادان - اوّل فروردین 1397


1. جامع التمثیل، حبله رودی، صفحۀ 222

2. رسالۀ امام خمینی رحمة الله علیه، مسألۀ 1160

اشتراک مطلب:

کلمۀ مورد نظر خود را جستجو کنيد.👇

کد جستجوي گوگل در سايت يا وبلاگ جستجو در:
اشتراک مطلب:

نظرات (۰)
هيچ نظري هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

شبکه‌های اجتماعی

ترجمه و شرح سفینة البحار

خلاصه آمار